امروز: چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
  • کتاب اصول و مبانی خط نستعلیق تالیف استاد روح الله اسحاق زاده

زندگینامه و گزیده آثار استاد نقاشی معاصر ، عباس کاتوزیان

زندگینامه و گزیده آثار استاد نقاشی معاصر ، عباس کاتوزیان

استاد عباس کاتوزیان ، از اساتید بنام معاصر نقاشی ایران است. وی بسال ۱۳۰۲ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۷۸ دار فانی را وداع گفت. استاد عباس کاتوزیان ار همان دوران طفولیت عاشق و دلبسته نقاشی بود. بعدها به هنرستان کمال الملک رفت و زیر نظر استاد حسین خان شیخ و استاد اولیا به نقاشی پرداخت. استاد کاتوزیان سالهای بعد به عنوان معاونت این دبیرستان انتخاب شد.

بیشتر آثارش ملهم از زندگی مردم سختکوش بود. در طول زندگی پرکار هنری خود هرگز نیازی به عرضه آثارش برای فروش نداشت زیرا همواره از رفاه مالی کامل برخوردار بود. پدرش مردی متمول و از شخصیت های سیاسی مملکت بود او خطاط خوبی بود و زیبا می نوشت. مادرش وقتی که او دو ساله بود فوت کرد. استاد کاتوزیان در ۲۶ سالگی ازدواج نمود که ثمره آن دو دختر بود که هردو در آمریکا زندگی می کنند و تحصیلات عالیه دارند. وی تنها نقاش ایرانی است که در سال ۱۳۵۲ آثارش در کنار آثار استاد کمال الملک در مجلس شورای ملی به معرض تماشا قرار گرفت.

او ۲۷ نمایشگاه انفرادی در تهران، ۹ نمایشگاه در آبادان ۵ نمایشگاه در آمریکا، یک نمایشگاه در لرد لیتون لندن (کتابخانه ملی)، دو نمایشگاه در پاریس برپا کرد که آثار نمایشگاه پاریس در سه شماره مجله ایماژ دوموند(Dumonde Image)  مورد نقد و بررسی قرار گرفت یکی از آثار این نمایشگاه در موزه بوداپست نگهداری می شود. برخی دیگر از آثار این نقاش در موزه آستان قدس رضوی و چند موزه اروپایی برجای مانده است. آثار او بیشتر پرتره با پوشش های خاص ارانی، فرانسوی، انگلیسی و … است. رنگها و قلم گذاریهای او شاهکار خارق العاده ای است که چشم را می نوازد.

پرتره «سید» یکی از آثار زیبای او در در گنجینه هنرهای تجسمی و نقاشی آستان قدس رضوی است.  این نقاش رئالیست و فیگوراتیو ایرانی جمعه ۲۳ فروردین ۸۷ در سن ۸۵  سالگی در منزلش درتهران درگذشت و آن در حالی بود که پنج شنبه ۲۲ فروردین پس از ۹ سال دوری از فضای هنر ایران، نمایشگاهی از آثار او در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران دایر شده بود. این نمایشگاه ۵۰ سال نقاشیهای عباس کاتوزیان نام داشت و دربرگیرنده نزدیک به ۱۰۰  اثر از وی بود که برخی از این آثار برای نخستین بار به نمایش درآمده بودند. تنوع موضوعی تابلوهای استاد در فرهنگسرای نیاوران بسیار چشمگیر بود.

او از پایه گذاران سندیکای گرافیست ها در سالهای قبل از انقلاب و ۲ سال عضویت هیات مدیره آن بود. طی سالهای گذشته در نمایشگاههای جمعی بسیاری شرکت کرده وچندین نمایشگاه انفرادی برگزار کرد. تمامی آنها به دلیل کیفیت بالای آثار ارائه شده و نگاه محبت آمیزی که به انسانها و مسائل مربوط به زندگی آنها در نقاشی هایش بود پر بیننده ترین نمایشگاههای تاریخ هنر ایران شد.
به عنوان مثال نمایشگاه نقاشی هایش در موزه هنرهای معاصر تهران در سال ۱۳۶۸ طبق آمار رسمی ۲۰ هزار بازدید کننده داشت. آخرین نمایشگاهی که با ۹۴ اثر خود در خردادماه ۱۳۸۷ در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد برگزار کرد، روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه از طرف سازمان یونسکو به پاس فعالیتهای ۵۰ ساله اش در زمینه نقاشی و ۳۰ سال تعلیم مخلصانه به جوانان ایرانی طی مراسم با شکوهی مفتخر به دریافت لوح تقدیر این سازمان شد.
در مدت ۳۰ سال تدریس نقاشی از آتلیه کوچک او ده ها نقاش تقدیم جامعه هنری شد.

برای معرفی و تشویق شاگردانش سه نمایشگاه جمعی برای آنان بر پا کرد و در یک نمایشگاه بهمراه آنان در موزه هنرهای معاصر تهران شرکت کرد. به همت او در سال ۱۳۸۴ کتابی از نقاشی های هنرجویانش چاپ و مورد استقبال مردم قرار گرفت.
اکنون تعدادی از آن هنرجویان از نقاشان و هنرمندان بنام ایران هستند و هر کدام در آموزشگاه نقاشی خود به تعلیم هنرجویان بسیاری مشغولند. تاکنون ۴ جلد کتاب از آثار نقاشی مرتضی کاتوزیان به چاپ رسیده و تعداد زیادی از آثار او به صورت پوستر ارائه شده است. پنج تابلو از آثار این نقاش در موزه هنرهای معاصر تهران و تعداد زیادی در کلکسیون مجموعه داران ایرانی و خارجی در کشورهای مختلف نگهداری می شود.

“دختر کردی” یکی از معروف ترین نقاشی های او بشمار می رفت. زرتشت، شهریار، اعتیاد، فقر و جنگ ایران و عراق موضوع تعدادی از آثار او را تشکیل می دهند که پیش از به اتمام رسیدن زندگی اش خلق کرد. کاتوزیان در این نمایشگاه تابلوهایی حماسی از دلاوری‌های مردان و زنان این سرزمین و تابلوهایی درباره دفاع مقدس و … ارائه کرد و در اینباره معتقد بوده که «عشق من ایران و آیین‌ها و سنت‌های این سرزمین کهن است.

 

دختر کرد - اثر استاد کاتوزیان

دختر کرد – اثر استاد کاتوزیان

 

تاریخ حفظ استقلال این سرزمین را سعی کرده‌ام عاشقانه بر بوم‌های نقاشی‌ام روایت کنم» خودش گفته که «آنقدر نقاشی کرده ام که شمار دقیقشان را بخــاطر ندارم در سیزده، چهارده سالگی آنقـــدر انرژی برای کارکردن داشــتم که روزی یک تابلو می‌کشیدم شاید بیش از ۶۰۰ اثر خلق کردم که حداقل یک چهارم آنها بدن انسان بوده است.»

عباس کاتوزیان که در زمینه نقاشی رئال و فیگوراتیو شهره بود در آن نمایشگاه آثاری را عرضه کرد که حکایت از عدم پایبندی وی به سبک های متداول نقاشی است. بگفته خودش: «قائل  به سبک خاصی نیستم. این سوژه و انگیزه نقاشی است که شکل اثر را تعیین می کند.» 

 

استاد عباس کاتوزیان

استاد عباس کاتوزیان

 

زندگینامه و بیوگرافی استاد عباس کاتوزیان در ویکی پدیا اینگونه نقل است :

وی تحصیلات خود را از هنرستان کمال‌الملک آغاز کرد و بعدها مدتی نیز بعنوان نایب رییس این دبیرستان فعالیت کرد. از جمله اساتید او استاد حسین شیخ و استاد محمود اولیا بوده‌اند. او از نسل دوم مکتب کمال‌الملک بود.

موضوعات نقاشی وی عمدتاً پیرامون زرتشت، شهریار، اعتیاد و جنگ ایران و عراق بود. مرحوم استاد عباس کاتوزیان از جمله برترین نقاشان معاصر ایران بودند که آثار بسیاری به سبک رئالیسم و اکسپرسیونیسم از خود به یادگار گذاشتند. ایشان یکی از قوی ترین نقاشان پرتره و فیگوراتیو در میان نقاشان معاصر ایران می‌باشند. از آثار معروف ایشان می‌توان تابلوی دختر زیبای کرد را نام برد که شاید تا کنون صدها تخته فرش از رویش کپی و بافته شده است.

آثاری چون «گر آمدنم به من بدی نامدمی»، تابلوی نقاش پیر، ترمه فروش، نگاه رند و همچنین ترکیب بندی‌های استادانه‌ای از سبدهای گل و میوه همگی از جمله آثار جاودانه تاریخ هنر نقاشی رئالیسم ایران می‌باشند. در طول زندگی پر بار هنری او ۲۷ نمایشگاه در تهران و ۹ نمایشگاه در آبادان از آثارش ترتیب داده شد. وی تنها نقاش ایرانیست که در سال ۱۳۵۲ نمایشگاهی همراه با آثار شادروان استاد کمال الملک در مجلس شورای ملی آن زمان از آثارش افتتاح شد و مدت ۱۰۰ روز در معرض دید شیفتگان هنر قرار داشت. استاد برگزاری این نمایشگاه را افتخار بزرگی در زندگی خویش می‌دانستند.

تعداد ۵ نمایشگاه در آمریکا و یک نمایشگاه در لرد لیتون هاوس لندن (کتابخانه ملی) از آثار استاد برپا شد که با نقد مطبوعات و مصاحبه رادیو و تلویزیون همراه بود. همچنین دو نمایشگاه از آثار استاد در فرانسه برگزار گردید که در ۳ شماره مجله ایماژ دو موند نقد و به چاپ رسید. آثار او در نمایشگاه‌ها و موزه‌های داخلی و موزه‌های اروپایی در معرض دید قرار دارد.

 

گالری آثار نقاشی استاد عباس کاتوزیان – گالری شماره ۱

 

گالری آثار نقاشی استاد عباس کاتوزیان – گالری شماره ۲

 

گالری آثار نقاشی استاد عباس کاتوزیان – گالری شماره ۳

 

گالری آثار نقاشی پرتره از شخصیت ها توسط استاد عباس کاتوزیان

 

 

توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.

نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.

برای پاسداشت زبان فارسی ، فقط فارسی تایپ نمایید و از فینگلیش نویسی خودداری کنید

خبرنامه ایمیلی
اگر میخواهید در جریان جدیدترین اخبار و اطلاعات هنر ایران قرار بگیرید، ایمیل حقیقی خود را در کادر زیر وارد نمایید

خبرنامه پیامکی
بستن