امروز: چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
  • کتاب اصول و مبانی خط نستعلیق تالیف استاد روح الله اسحاق زاده

استاد خوشنویس، استاد محسن مشهدی از فعالان عرصه فرهنگ و هنر ایران درگذشت

استاد خوشنویس، استاد محسن مشهدی از فعالان عرصه فرهنگ و هنر ایران درگذشت.

به نقل از وبسایت انجمن خوشنویسان ایران:

 استاد محسن مشهدی از اساتید خوشنویسی کشور که سال‌های متمادی در راستای تعالی هنر سرزمین کهن ایران تلاش کرده بود،  دارفانی را وداع گفت.

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری ، استاد محسن مشهدی یکی از چهره‌های فرهنگی و از اساتید خوشنویسی کشور که سال‌های متمادی در راستای تعالی هنر سرزمین کهن ایران تلاش کرده بود، بعد از تحمل یک بیماری طولانی در بیمارستان جم دارفانی را وداع گفت.

مسئول اداره فرهنگی یکی از شرکت‌های اقتصادی کشور آخرین مسئولیت مرحوم استاد محسن مشهدی بود.

ایشان با آغاز جنگ تحمیلی با حضور در جبهه‌های حق علیه باطل هنر متعالی خود را در اختیار تبلیغات برای معرفی جانفشانی رزمندگان اسلام قرار دادند.

در ضمن مراسم ختم آن مرحوم روز سه‌شنبه از ساعت ۱۶ در مسجد جامع شهرک غرب با حضور فعالان فرهنگی، هنری کشور و عموم علاقمندان به این استاد گرامی برگزار خواهد شد.
مرحوم مشهدی مردی خوش‌سخن، شوخ‌طبع بود که کلام‌اش پیش قدم از او و سخن‌اش در ذهن و یاد همه ماندگار است.

وی در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۲۲ در کوچه روحی خیابان عین‌الدوله به دنیا آمد. سال ۱۳۴۳ از دبیرستان علمیه دیپلم گرفت و در‌‌ همان سال در یک بانک خارجی استخدام شد. سال ۱۳۴۴ با مرحوم استاد حسین میرخانی از بنیانگذاران انجمن خوشنویسان آشنا شد و از محضر ایشان استفاده کرد اما متأسفانه به علت مشکلات مالی و برای تأمین مایحتاج زندگی با دو شیفت کارکردن کمتر به محضر ایشان می‌رفت؛ رفتار محبت‌آمیز استاد، ایشان را به هنر خوشنویسی جذب کرد و به صورت متناوب از محضر استادانی مثل مرحوم بوذری، فُرادی و امیرخانی بهره‌مند شد اما به دلیل مشکلات زندگی در این هنر تداوم کامل نداشته است.

 

استاد محسن مشهدی

 

از آنجایی که هنر خوشنویسی دشوار است، هنرجویان باید فقط و فقط به امر خطاطی مشغول باشند؛ در غیر این صورت به سرمنزل مقصود رسیدن مشکل است.
استاد مرحوم محسن مشهدی در اواخر سال ۱۳۵۶ و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و با شروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ و اعزام ایشان به جبهه، از خط و خطاطی دور شد و به همین دلیل بیشتر به معنویت خطاطی توجه می‌کرده تا هنر خوشنویسی روی کاغذ.

بدینوسیله درگذشت این هنرمند ارجمند خوشنویس را به عموم داغدیدگان آن فقید سعید تسلیت عرض می نماییم.

توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.

نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.

برای پاسداشت زبان فارسی ، فقط فارسی تایپ نمایید و از فینگلیش نویسی خودداری کنید

خبرنامه ایمیلی
اگر میخواهید در جریان جدیدترین اخبار و اطلاعات هنر ایران قرار بگیرید، ایمیل حقیقی خود را در کادر زیر وارد نمایید

خبرنامه پیامکی
بستن